En za drugim so bili odpovedani sejmi, predstavitve in konference po vsej Evropi in nato še po svetu. Ko je epidemija zajela Kitajsko, je le malokdo pomislil, da bi se koronavirus lahko razširil tudi na našo celino. Strokovnjaki so pojasnili, da gre morda za nekoliko hujšo gripo, politiki pa govorili, da ni prostora za paniko. Potem pa so se vrstile odpovedi skoraj vseh večjih B2B dogodkov, nove tehnološke izdelke so prestavili kar na spletu, sejmi pa so bili čez noč odpovedani. Ocenjujejo, da so bile zaradi preklicanih sejmov izgubljene milijarde evrov tržnega in oglaševalskega denarja, končne posledice velikega pomanjkanja B2B komunikacije v živo pa je skoraj nemogoče oceniti.

Meseci dela in stotine tisoč dolarjev in evrov je čez noč izginilo po odpovedi sejmov. Val odpovedi ni prizadel samo velikih svetovnih podjetij, ampak jih močno občutijo tudi podjetja v Sloveniji.

Podoben scenarij se je zgodil tudi v drugih branžah. Morda bo najhuje v turizmu. Vsi večji turistični sejmi so odpovedani, hoteli so prazni, agencije množično preklicujejo rezervacije tujih gostov, ena najbolj večjih industrij v državi pa se sooča z velikim izzivom. In sprejeti ga moramo pripravljeni, z načrtom, kako spremeniti komunikacijo v času krize. Če si želimo ali ne, se moramo čez noč prilagoditi popolnoma novim razmeram. Kriza, ki je prizadela svet in tudi Slovenijo leta 2008, se je zapisala kot ena najhujših v novejši zgodovini. Mnogi se še danes spominjajo ostrih odzivov podjetij v teh težkih razmerah, še posebej, ko se je veliko B2B podjetij odločilo postopati previdno in popolnoma zmanjšalo oglaševalske proračune. Vendar se zdi, da je zelo malo možnosti, da se tak scenarij ponovi tudi letos. Dejansko je po vsem svetu vse več poročil, ki kažejo, da so podjetja sprejela nove strategije in se odločila, da bodo proračune za B2B sejme vložila v spletno oglaševanje. In ravno to je najboljša odločitev.

Ta odločitev je še toliko bolj smiselna, če upoštevamo dejstvo, da vse večje število organizacij in podjetij že zmanjšuje število sestankov s strankami in komunicira z njimi prek digitalnih kanalov. Konkretno organizaciji MDS in Svetovna banka sta sporočili, da opuščajo vse sestanke v živo, da bi se ubranile pred epidemijo koronavirusa, vendar raziskujejo tudi načine, kako nadaljevati takšne prakse v prihodnosti, ko bo epidemija prenehala, z namenom da bi zaščitili sebe in svoje stranke. Pa tudi zato, da bi storitev bila hitrejša, učinkovitejša in boljša.

Ameriška organizacija Exhibition Industry Research Center, ki izvaja obsežne raziskave podjetij, ki se pojavljajo na različnih sejmih, je konec leta 2018 poročala, da B2B oglaševalci, ki sodelujejo na industrijskih sejmih, namenijo skoraj 40% svojega proračuna za razstavne dejavnosti oz. petkrat več, kot porabijo za spletno oglaševanje, ki zaenkrat predstavlja približno 8% vsega oglaševalskega budgeta. Zdaj je čas, ko se lahko del sejemskih proračunov preseli v spletno oglaševanje.

Glavna prednost digitalnega trženja pred sejmi, poleg tega, da ne zahteva srečanj v živo in velikih stroškov, je zelo enostavno sledenje rezultatom in učinkom. Oglaševalci lahko zelo enostavno, z le nekaj kliki, dobijo jasen pregled nad donosnostjo naložbe (ROI), vidijo katere dejavnosti jim prinesejo najvišje število kakovostnih potencialnih strank in za kakšno ceno. Ko se kolektivno soočamo s presežkom časa, izolirani v domovih, je morda čas, da podjetja in njihovi komercialisti pregledajo svoje trženjske strategije, na novo opredelijo sporočila in oblikujejo nov načrt.

Na mnogih sestankih s strankami smo zastavili isto vprašanje: Zakaj ne osvežite svoje spletne strani? Marketinški oddelek nam je, pogosto upravičeno, pojamral, da preprosto nimajo časa, da bi se ukvarjali s svojim spletnim mestom, ker imajo veliko ostalega dela. Začetni šok zaradi zaprtja večjega števila podjetij je minil in zaradi počasnejšega dela je ravno sedaj pravi čas, da se posvetite in poskrbite, da bo vaše podjetje dobro predstavljeno javnosti.

To je tudi idealen čas za ponastavitev vseh ciljev marketinške kampanje in podrobno oceno uspešnosti preteklih kampanj. Tovrsten vpogled vam bo pokazal, kje ste se morda zmotili, ne da bi to opazili, odkrili boste stvari, ki se jih morda niste zavedali in odkrili, kateri oglaševalski kanali in materiali so bili najuspešnejši. Prav tako je sedaj idealen čas za prilagoditev vaše blagovne znamke in promocijskih strategij. To so vsekakor področja, na katera morate biti pozorni:

- VSEBINA - Prepričajte se, da ima vaše spletno mesto kakovostno in privlačno vsebino, ki bo povečala prepoznavnost vašega podjetja in poslala pravo sporočilo strankam
- SEO - ne pozabite, da je optimizacija za brskalnike še vedno eno najučinkovitejših orodij, ki jih lahko uporabite. Kakovost in količina prometa na vašem spletnem mestu bosta rastla
- VSEBINSKI MARKETING – Začnite pisati blog, glasilo ali uporabite platformo, kot je Midas, da bi obstoječim in potencialnim novim strankam razložili bistvo svojega izdelka.
- MATERIALI - Pripravite nove predstavitve, brošure, transparente in ostale materiale
- DRUŽABNA OMREŽJA - Razvijte novo strategijo svojih dejavnosti na družabnih omrežjih, preučite svoje pretekle objave in njihove rezultate ter eksperimentirajte z novimi pristopi za vaše stranke
- VIDEO - ali obstaja boljši čas za začetek produkcije video vsebin?

Osredotočenost na spletni marketing vam bo omogočila, da boste v teh norih dneh ohranili razumnost. To vam bo omogočilo ne samo, da boste prihajajočo krizo dočakali pripravljeni, lahko bi vam prineslo tudi nekaj prednosti pred konkurenco. Tudi ta kriza bo minila. Novo obdobje pričakajte pripravljeni.